Warsztaty senioralne w Mosinie

Warsztaty senioralne w Mosinie

Data publikacji: 2019-09-18

Jedną z miejscowości, którą odwiedziliśmy podczas letniego cyklu warsztatów aktywizacyjnych dla seniorów była Mosina.

Lokalizacja, termin warsztatów i uczestnicy:

 • Warsztaty odbyły się w dniach 18 – 19 lipca 2019.
 • Wydarzenie miało miejsce w Mosińskim Ośrodku Kultury, ul. Dworcowa 4, 62-050 Mosina.
 • Liczba uczestników 60+: 17 osób.
 • Liczba pozostałych uczestników: 2 osoby.

Mosina była kolejnym punktem na mapie warsztatów senioralnych w Metropolii Poznań. Podczas warsztatów seniorzy mieli możliwość poznania się bliżej oraz zaprezentowania swoich zainteresowań. Celem modułu "Mój potencjał na PLUS" jest poznanie własnych zalet i słabości oraz nauka refleksji nad swoimi wartościami.

Następnie seniorzy podjęli się trudnego zadania - wzięcia udziału w wywiadzie przed kamerą, przeprowadzonym przez jednego z trenerów. Jest to ćwiczenie rozwijające pewność siebie, sposób komunikowania się i autoprezentację

Podczas drugiego dnia warsztatów seniorzy mieli okazję podszkolić praktyczne umiejętności, takie jak praca zespołowa oraz partycypacja obywatelska. Przeprowadzona została symulacja sesji Rady Gminy wraz z elementami debaty oksfordzkiej, co pozwoliło każdemu z seniorom debatować nad pomysłami dotyczącymi aktywizacji siebie i swoich rówieśników.

Obecni uczestnicy wypełnili także ankietę potrzeb seniorów, co pozwoliło zidentyfikować problemy dotykające osoby starsze w gminie Mosina.

 • Największe deficyty w sferze życia publicznego seniorzy zauważają w ochronie zdrowia, przede wszystkim w dostępności i jakości usług NFZ (92% ankietowanych), opiece społecznej (także 92% badanych) oraz w infrastrukturze rekreacyjnej, takiej jak ścieżki rowerowe, parki, basen (również 92% ankietowanych).
 • Aktywności, w których chętnie braliby udział seniorzy to przede wszystkim wycieczki krajoznawcze (92% ankietowanych), czy zajęcia ruchowe, takie jak aerobik, taniec, nordic walking (83%).
 • W ramach profilaktyki zdrowotnej seniorów interesują dodatkowe zajęcia z dietetykiem i warsztaty zdrowego żywienia (75% ankietowanych), ale także edukacja zdrowotna w zakresie ważnych chorób, np. cukrzyca (67% ankietowanych).
 • Seniorzy zostali także zapytani o najważniejsze problemy utrudniające im aktywność obywatelską. Jako najważniejszy czynnik wskazali brak informacji o wydarzeniach dziejących się w gminie/mieście (58% badanych), ale także brak środków finansowych (42%).
 • Aż połowa badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że ma raczej wpływ na życie i rozwój swojej gminy, niestety tylko 8% badanych zdecydowanie czuje, że ma wpływ na życie i rozwój gminy.
 • W Klubie Seniora, jak również w zajęciach Uniwersytetu III Wieku bierze udział aż 42% badanych.
 • Bezpłatne usługi dla seniorów, które ankietowani wskazali jako najbardziej potrzebne to fryzjer dla seniorów oraz wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego (po 67%), ale także pielęgnacja stóp dla seniorów i taksówka dla seniorów (po 58% ankietowanych).

Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu pracowników Urzędu Miasta i Gminy, OPS i Mosińskiego Ośrodka Kultury.

Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas i czekamy na kolejne warsztaty!Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]