Baza wiedzy dla seniorów

PROJEKT: CYFROWY SENIOR (2021)

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikami dla seniorów z zakresu edukacji cyfrowej. Poradniki zostały przygotowane w ramach projektu CYFROWY SENIOR.

Projekt „CYFROWY SENIOR – Program edukacji cyfrowej seniorów w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej” polega na organizacji dwudniowych warsztatów edukacji cyfrowej, wsparciu zdalnym w formie CYFROWEGO POGOTOWANIA DLA SENIORÓW oraz wsparciu dodatkowym w postaci przygotowania poradników dla seniorów.

Poniżej prezentujemy zestaw poradników, które można pobrać i wydrukować lub korzystać w formie cyfrowej.

Poradnik do pobrania w wersji PDF:

PORADNIK - BEZPIECZNY SENIOR W INTERNECIE (2258 KB)


Poradnik do pobrania w wersji PDF:

PORADNIK - SENIOR KOMUNIKATYWNY W INTERNECIE (2284 KB)


Poradnik do pobrania w wersji PDF:

PORADNIK - E-ZDROWIE (2829 KB)


Poradnik do pobrania w wersji PDF:

PORADNIK - OBYWATELSKI SENIOR ONLINE I E-ADMINISTRACJA (3717 KB)


RAPORT - POTRZEBY SENIORÓW W METROPOLII POZNAŃ 2021

Podczas realizacji projektu przeprowadzono badanie ankietowe w grupie seniorów nt. potrzeb i oczekiwań osób starszych. Ankiety była anonimowa. Uczestnicy zajęć mieli możliwość wypełnienia ankiety podczas warsztatów (elektronicznie z wykorzystaniem tabletów zakupionych w ramach projektu) lub po ich zakończeniu drogą elektroniczną, gdyż ankieta była także dostępna online na metropolitalnym portalu konsultacji społecznych www.konsultacje.metropoliapoznan.pl.

Ankieta była uruchomiona w wersji online od 29 października do 20 grudnia 2021r. Respondenci zostali poinformowani, że wyniki ankiety posłużą do opracowania niniejszego Raportu oraz pomogą w realizacji w przyszłości projektów lepiej dopasowanych do potrzeb osób 60+.

POBIERZ DOKUMENT:

RAPORT - POTRZEBY SENIORÓW W METROPOLII POZNAŃ 2021 (895 KB)

.

Projekt pt. „CYFROWY SENIOR – Program edukacji cyfrowej seniorów w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej” jest dofinansowany ze środków Programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.


PROJEKT: CZAS NA SENIORA (2019)

Poradniki dla seniorów opracowane w 2019 roku w ramach projektu "Czas na seniora w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej" finansowanego ze środków Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020 oraz środków własnych Stowarzyszenia Metropolia Poznań i Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska:

Poradnik dla seniorów – Komunikatywny senior, asertywny senior, skuteczny senior - PDF (2.1 MB)

Poradnik dla seniorów – Robimy projekt senioralny! - PDF (2.1 MB)

Poradnik dla seniorów – Pozyskiwanie środków na inicjatywy seniorów - PDF (1.9 MB)

Poradnik dla seniorów – Rozwijamy klub seniora! - PDF (2.5 MB)


W ramach projektu "Czas na seniora" w 2019 roku powstały także raporty merytoryczne:

Raport - "Potrzeby seniorów w Metropolii Poznań” - PDF (1.0 MB)

Raport - "Baza usług dla seniorów w Metropolii Poznań” - PDF (1.3 MB)

Raport - "Baza dobrych praktyk w zakresie aktywizacji i wsparcia seniorów w Metropolii Poznań" - PDF (4.1 MB)

Przygotowanie dokumentów było poprzedzone kompleksowymi badaniami ankietowymi przeprowadzonymi w środowisku seniorów oraz przy współpracy samorzadów Metropolii Poznań.


Więcej informacj i projekcie "Czas na seniora w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej" można znaleźć w raporcie podsumowującym przedsięwzięcie:

Raport z realizacji projektu "Czas na seniora" w Metropolii Poznań w 2019 roku - PDF (9.3 MB)


PROJEKT: AKTYWNI SENIORZY (2018)

Poradniki dla seniorów opracowane w 2018 roku w ramach projektu "Aktywni Seniorzy w Metropolii Poznań i w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej" finansowanego ze środków Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020 oraz środków własnych Stowarzyszenia Metropolia Poznań i Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska:

Poradnik "Budżety obywatelskie i pozyskiwanie środków na projekty senioralne" - PDF (1.5 MB)

Poradnik "Wybory samorządowe – zaangażuj się!" - PDF (1,0 MB)

Poradnik "Jak zbudować efektywną radę seniorów" - PDF (1.1 MB)

Poradnik "Jak zorganizować w gminie efektywny wolontariat oparty o seniorów" - PDF (0.9 MB)Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]