O projekcie

PROJEKT CYFROWY SENIOR (2021)

Stowarzyszenie Metropolia Poznań, wraz ze Stowarzyszeniem Aglomeracja Kalisko-Ostrowska realizuje cykl warsztatów edukacji cyfrowej dla seniorów wraz ze wsparciem zdalnym. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa osoby 60+!

Stowarzyszenie Metropolia Poznań w związku z realizacją projektu pt. „CYFROWY SENIOR – Program edukacji cyfrowej seniorów w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej” dofinansowanego ze środków Programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025, informuje seniorów o planowanych jesienią tego roku różnych formach wsparcia osób 60+ chcących rozpocząć przygodę z wykorzystaniem internetu.

Ten projekt jest dla Ciebie, jeśli:

  • chcesz uzyskać umiejętności wykorzystania komunikatorów internetowych np. WhatsApp / Messenger / Skype,
  • uważasz, że warto dowiedzieć się więcej na temat zagrożeń jakie senior może spotkać w sieci,
  • planujesz korzystać z zasobów internetowych z dziedziny kultury, rozrywki i hobby, ale nie wiesz jak to zrobić,
  • chcesz poznać możliwości korzystania z usług e-administracji m.in. poprzez profil zaufany,
  • pragniesz uzyskać aktualną wiedzę i praktyczne umiejętności dotyczące publicznych usług e-zdrowia tj. założenie Internetowego Konta Pacjenta (IKP), e-recepty, e-skierowania, sprawdzanie terminów wizyt u specjalistów online.

W ramach projektu na terenie Metropolii Poznań odbędzie się pięć dwudniowych warsztatów, podczas których seniorzy będą mieli możliwość uzyskania niezbędnej wiedzy i umiejętności w dziedzinie wykorzystania internetu w celu łatwienia życia codziennego, korzystania z domu z usług publicznych czy rozwoju zainteresowań.

W obecnych czasach zagrożenia epidemicznego związanego z COVID-19 internet staje się dla seniorów niezmiernie ważnym źródłem informacji oraz drogą do jak najpełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym i publicznym.

Planuje się realizację działań:

  • w formie stacjonarnej – warsztaty dla seniorów,
  • w formie zdalnej – doradztwo indywidualne dla seniorów-uczestników warsztatów,
  • dodatkowe formy wsparcia – przygotowanie poradników dla seniorów, raportów merytorycznych, edukacyjnego materiału filmowego.

W najbliższym czasie przekażemy informację o terminach i lokalizacjach warsztatów oraz o możliwości zapisów na wydarzenia. Warszataty odbędą się w różnych lokalizacjach na terenie aglomeracji poznańskiej. Uczestnictwo w warsztatach dla seniorów jest całkowicie bezpłatne. Podczas wydarzeń organizatorzy zapewnią tablety z dostępem do internetu, poczęstunek. Wydarzenia poprowadzą wykwalifikowani trenerzy.

Dbając o Państwa bezpieczeństwo warsztaty odbędą się w małych grupach oraz z zachowaniem wszelkich obostrzeń epidemicznych a urządzenia, na których będą Państwo pracowali będą poddane dezynfekcji.

Projekt pt. „CYFROWY SENIOR – Program edukacji cyfrowej seniorów w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej” jest dofinansowany ze środków Programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

.

PROJEKT: CZAS NA SENIORA (2019)

Projekt pt. „Czas na seniora w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej” jest realizowany przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań oraz Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska, przy współfinansowaniu ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020 (ASOS). Dotacja dla projektu została przyznana w otwartym konkursie po uzyskaniu wysokiej oceny wniosku przyznanej przez niezależnych ekspertów. Przedsięwzięcie stanowi kolejną odsłonę projektu senioralnego realizowanego w 2018 roku, wzbogaconą o nową ofertę zajęć i unikalne formy wsparcia osób starszych.

W ramach projektu „Czas na seniora” nasi seniorzy będą mogli skorzystać z 22 dwudniowych warsztatów aktywizujących w każdej gminie aglomeracji, podczas których dowiedzą się o możliwościach zaangażowania w życie samorządu, poznają swój potencjał i odkryją możliwości zaangażowania wolontariackiego oraz będą przełamywać bariery komunikacyjne podczas profesjonalnych warsztatów z wykorzystaniem narzędzi multimedialnych. Senior w Radzie Osiedla, senior realizujący inicjatywę lokalną czy przygotowujący ciekawy projekt do budżetu obywatelskiego – to tylko niektóre z tematów zajęć podczas warsztatów. Wszystko po to by budować kapitał społeczny w środowisku osób starszych i pomagać społecznościom lokalnym lepiej czerpać z ogromnego doświadczenia życiowego seniorów z Metropolii. Podczas wydarzeń zorganizowane zostaną „sesje mentoringowe”, których uczestnicy skorzystają ze wsparcia ekspertów. Podpowiedzą oni np. jak rozwijać działalność klubów seniora. Z kolei podczas „Giełdy usług dla seniorów” emeryci poznają samorządową ofertę wsparcia dla seniorów i dowiedzą więcej o usługach dla osób starszych w gminie (takie jak karta seniora, pudełko życia, złota rączka, taksówka dla seniora czy książka dla seniora).

Projekt realizowany pod hasłem „Czas na seniora” to nie tylko warsztaty. W ramach przedsięwzięcia powstaną także poradniki dla seniorów ukazujące w przystępny sposób, jak bardziej aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i obywatelskim. Publikacje pomogą osobom starszym lepiej poznać tajniki skutecznej komunikacji, meandry przygotowania projektów senioralnych czy skutecznego pozyskiwania środków na innowacyjne pomysły. Dzięki tej wiedzy oraz umiejętnościom pozyskanym podczas warsztatów kreatywne pomysły, takie jak realizacja inicjatywy międzypokoleniowej czy festynu sąsiedzkiego, nie będą już „mission imposible”. A seniorzy z terenu metropolii to jedna z najbardziej twórczych i zapracowanych grup w naszej aglomeracji. To także społeczność o ogromnym i niestety nadal do końca niewykorzystanym potencjale obywatelskim. Potwierdzają to nie tylko badania i opinie ekspertów, ale także opinie samych seniorów zgłaszane podczas ubiegłorocznej edycji realizowanych przez Metropolię Poznań warsztatów.

W trakcie nowego projektu, trwającego do końca 2019 roku, opublikowany zostanie także cykl raportów merytorycznych. Dzięki nim lepiej poznamy potrzeby seniorów, dowiemy się więcej o dostępnych usługach dla osób starszych, a urzędnicy samorządowi będą mogli wymieniać się doświadczeniami i uczyć się od kolegów zza miedzy poznając wdrożone już w innych samorządach ciekawe rozwiązania ułatwiające życie osobom starszym.

Projekt będzie realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Aglomeracja Kalisko-Ostrowska, dzięki czemu stworzona zostanie platforma wymiany dobrych praktyk oraz możliwe będzie osiągnięcie jeszcze szerszego oddziaływania regionalnego.

Zajęcia dla seniorów potrwają do listopada. Szczegóły dotyczące zbliżających się terminów warsztatów będą dostępne na naszej stronie internetowej.Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]