Warsztaty senioralne w Śremie

Warsztaty senioralne w Śremie

Data publikacji: 2019-09-18

Pierwszy przystanek na trasie jesiennego cyklu warsztatów obywatelskich dla pełnych energii osób 60+ w ramach projektu "Czas na seniora" to gościnny Śrem i jego wyjątkowi seniorzy.

Lokalizacja, termin warsztatów i uczestnicy:

 • Warsztaty odbyły się w dniach 16 – 17 września 2019.
 • Wydarzenie miało miejsce w Budynku Śremskiego TBS, ul. Okulickiego 3, 63-100 Śrem.
 • Liczba uczestników 60+: 18 osób.
 • Liczba pozostałych uczestników: 2 osoby.

Na spotkanie przyszło 18 osób w wieku senioralnym. W pierwszej części warsztatów seniorzy mieli okazję przedstawić się sobie, oraz zastanowić się nad aspektami swojej osobowości takimi jak wartości, silne strony, samoocena, czy zdrowy stosunek do siebie i świata. Działania takie są niezwykle rozwijające dla uczestników. Kolejnym etapem warsztatów była imitacja wywiadu przeprowadzona przez trenerów. Wykorzystano do tego kamerę cyfrową, aby przećwiczyć pewność siebie oraz umiejętność autoprezentacji. Największym problemem wskazanym przez panią Bożenę jest brak Gminnej Rady Seniorów. Jest to dowód na aktywność i werwę lokalnej grupy seniorów. Z kolei pan Jan, w obszernym wywiadzie, porusza problem niedoboru rehabilitantów i niskiej dostępności do rehabilitacji, która z pewnością wpłynęłaby dobrze na zdrowie większości seniorów.

Podczas drugiego dnia warsztatów seniorzy przyjęli wyzwanie o pracy w grupach. Dowiedzieli się, czym są projekty międzypokoleniowe i dlaczego warto je realizować. Następnie odbyła się symulacja posiedzenia Rady Gminy, na której dyskutowano o możliwościach aktywizacji swoich rówieśników.

Obecni uczestnicy wypełnili także ankietę potrzeb seniorów, co pozwoliło zidentyfikować problemy dotykające osoby starsze w gminie Śrem:

 • Największe deficyty w sferze życia publicznego seniorzy zauważają w ochronie zdrowia, przede wszystkim w dostępności i jakości usług NFZ (89% ankietowanych) oraz w integracji międzypokoleniowej (53% seniorów).
 • Seniorzy ze Śremu najchętniej braliby udział w inicjatywach takich jak wycieczki krajoznawcze (79% ankietowanych), ale także w warsztatach obywatelskich (68% ankietowanych), co jest wyrazem chęci głębokiego zaangażowania w życie lokalnej społeczności.
 • W sprawie profilaktyki zdrowotnej, seniorów najbardziej interesują badania profilaktyczne pod kątem zachorowania na ważne dla nich choroby (53% badanych).
 • Seniorzy zostali także zapytani o najważniejsze problemy utrudniające im aktywność obywatelską. Pozytywną informacją jest to, że największa ilość odpowiedzi (37%) wskazywała, że nic poważnie nie utrudnia seniorom aktywności! Na drugim miejscu z wynikiem 32% uplasował się brak informacji o wydarzeniach mających miejsce w gminie.
 • Aż 63% ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że ma  wpływ na życie i rozwój swojej gminy, a 16% badanych uważa, że ich wpływ jest wysoki.
 • Do lokalnego Klubu Seniora uczęszcza 84% osób biorących udział w badaniu. Seniorzy ze Śremu są również aktywni w innych organizacjach społecznych i fundacjach (47% ankietowanych).
 • Za najważniejsze bezpłatne usługi dla seniorów, które powinny być w gminie realizowane, seniorzy wskazali wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego (79% badanych), usługę złotej rączki (74% badanych), ale także fryzjera dla seniorów (58% badanych).

Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Śremie i Śremskiego TBS Sp.z o.o.

Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas i czekamy na kolejne warsztaty!Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]