Warsztaty senioralne w Buku

Warsztaty senioralne w Buku

Data publikacji: 2019-09-24

Tym razem warsztaty w ramach projektu "Czas na seniora" zawitały w gościnne progi kina Wielkopolanin w Buku. W miłej kawiarnianej atmosferze seniorzy poznawali swój potencjał, odkrywali zdolności autoprezentacji i wspólnie debatowali nad zmianami ważnymi dla osób 60+.

Lokalizacja, termin warsztatów i uczestnicy:

 • Warsztaty odbyły się w dniach 19 – 20 września 2019.
 • Wydarzenie miało miejsce w Kawiarni przy kinie Wielkopolanin, Pl. Reszki 29, 64-320 Buk
 • Liczba uczestników 60+: 14 osób.
 • Liczba pozostałych uczestników: 2 osoby.

Buk był następnym punktem na mapie warsztatów senioralnych w Metropolii Poznań. Podczas warsztatów seniorzy możliwość poznawali się bliżej oraz przedstawiali rówieśnikom swoje zainteresowania. W trakcie modułu I, czyli "Mój potencjał na PLUS", seniorzy poznawali swoje wady i zalety, mieli także czas na refleksję nad własnymi zainteresowaniami i pasjami, które są niezwykle ważne w życiu każdego człowieka.

Kolejnym wyzwaniem, którego podjęli się seniorzy, było udzielenie wywiadu jednemu z trenerów. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym wyzwanie była obecność kamery cyfrowej. Było to niełatwe ćwiczenie rozwijające pewność siebie, sposób komunikowania się i autoprezentację. Pani Maria apeluje do władz samorządowych o zwiększenie dostępności do specjalistycznych wizyt u lekarzy oraz problemy transportowe miejscowości wiejskich w Gmieni Buk. Są to z pewnością istotne problemy w życiu seniorów w Buku. Z kolei Pani Teresa uważa, że seniorzy potrzebują warsztatów z obsługi komputeraz i internetu. Umiejętność zrobienia przelewów czy wysłania maili znacznie ułatwiłaby życie starszym osobom.

Podczas drugiego dnia warsztatów seniorzy przyjęli wyzwanie o pracy w grupach. Dowiedzieli się, czym są projekty międzypokoleniowe i dlaczego warto je realizować. Następnie odbyła się symulacja posiedzenia Rady Gminy, na której dyskutowano o możliwościach aktywizacji swoich rówieśników.

Obecni uczestnicy  warsztatów wypełnili także ankiety potrzeb seniorów, co pozwoliło zidentyfikować problemy dotykające osoby starsze w gminie Buk. Poniżej przedstawione są kluczowe wyniki ankiet.

 • Największe deficyty w sferze życia publicznego seniorzy zauważają w ochronie zdrowia, przede wszystkim w dostępności i jakości usług NFZ (aż 100% ankietowanych), czy także w  infrastrukturze rekreacyjnej, takiej jak ścieżki rowerowe, parki, basen (92% ankietowanych). Na trzecim miejscu znalazła się wiedza dotycząca funkcjonowania organów samorządowych (69%).
 • Seniorzy z gminy Buk chcą być aktywni - aż 92% ankietowanych z chęcią wzięłoby udział w zajęciach ruchowych, takich jak pływanie, spacery czy nordic walking. Inną dodatkową aktywnością, którą było zainteresowane 77% respondentów, były wspomniane już wyżej warsztaty z obsługi komputera.
 • W ramach profilaktyki zdrowotnej seniorów interesują dodatkowe zajęcia z dietetykiem i warsztaty zdrowego żywienia (69% respondentów), ale także pozostałe 3 możliwe opcje - edukacja zdrowotna, badania profilaktyczne czy szczepienia ochronne (po 62% odpowiadających).
 • Seniorzy zostali także zapytani o najważniejsze problemy utrudniające im aktywność obywatelską. Jako najważniejszy czynnik wskazali brak informacji o wydarzeniach dziejących się w gminie/mieście (69% badanych), ale także w dużej mierze brak środków finansowych (46%).
 • Niestety tylko 31% seniorów zgadza się ze stwierdzeniem, że ma realny wpływ na rozwój i życie swojej gminy, a 23% seniorów zgadza się z tym twierdzeniem mocno.
 • Ponad połowa badanych (54%) jest członkiem klubu seniora, a 46% seniorów jest członkiem innej organizacji lub fundacji. Niską aktywność prezentują seniorzy w wolontariatach - 0% w wolontariacie stałym i 8% w wolontariacie akcyjnym, sporadycznym.
 • Bezpłatne usługi dla seniorów, które ankietowani wskazali jako najbardziej potrzebne to przede wszystkim "Pielęgnacja stóp dla seniorów" (77% respondentów) oraz "Mycie okien dla seniorów" (62% badanych)

Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Buku i kina Wielkopolanin.

Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas także burmistrzowi Buku Panu Pawłowi Adamowi.

Już z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty!Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]