Warsztaty senioralne w Kleszczewie

Warsztaty senioralne w Kleszczewie

Data publikacji: 2019-10-28

Następny jesienny przystanek podczas naszej warsztatowej podróży to Gmina Kleszczewo. Niepozorna gmina wiejska o ogromnym potencjale rozwojowym, położona tuż przy trasie S5. Okazuje się, że tutejszy seniorzy mają bardzo wiele pomysłów i dbają o swój rozwój.

Lokalizacja, termin warsztatów i uczestnicy:

 • Warsztaty odbyły się w dniach 17 – 18 października 2019.
 • Wydarzenie miało miejsce w Sali konferencyjnej Ośrodka Kultury w Kleszczewie, ul. Poznańska 6.
 • Liczba uczestników 60+: 4 osoby.
 • Liczba pozostałych uczestników: 1 osoba.

Warsztaty rozpoczęły się spojrzeniem w głąb siebie, gdyż zaczęliśmy od modułu „Mój potencjał na PLUS”. Uczestnicy zastanawiali się  nad swoimi potencjałami, wadami, identyfikowali także ważne dla nich idee i wartości. Następnie seniorzy podjęli się nieco wymagającego zadania z zakresu ćwiczenia autoprezentacji i kompetencji interpersonalnych. Zadanie to polegało na udzieleniu wywiadu jednemu z trenerów z ramienia Metropolii Poznań. W poniższym wywiadzie pani Czesława sugeruje, że potrzeba zaangażowania gminy oraz lokalnego ośrodka kultury, aby zaktywizować seniorów i zorganizować dla nich ciekawą ofertę kulturalną.

Obecni uczestnicy warsztatów wypełnili także ankiety potrzeb seniorów, co pozwoliło zidentyfikować problemy dotykające osoby starsze w gminie Kleszczewo. Poniżej przedstawione są kluczowe wyniki ankiet.

 • Największe deficyty w sferze życia publicznego seniorzy zauważają w ochronie zdrowia, przede wszystkim w dostępności i jakości usług NFZ (aż 86% ankietowanych), profilaktyce i edukacji zdrowotnej (57%), czy uczestnictwie seniorów w życiu publicznym i samorządowym (również 57%).
 • Seniorzy z gminy Kleszczewo chcą być aktywni - aż 71% ankietowanych z chęcią wzięłoby udział w wycieczkach krajoznawczych, a 57% osób wzięłoby udział w zajęciach komputerowych, warsztatach psychologicznych czy zajęciach ruchowych, m.in. na świeżym powietrzu
 • W ramach profilaktyki zdrowotnej niemal wszystkich seniorów interesuje - edukacja zdrowotna oraz szczepienia profilaktyczne (100%).
 • Seniorzy zostali także zapytani o najważniejsze problemy utrudniające im aktywność obywatelską. Na szczęście aż 43% seniorów nie spotyka się z barierami utrudniającymi im aktywność.
 • Aż 85% seniorów zgadza się ze stwierdzeniem, że ma wpływ na rozwój lokalnej społeczności!
 • Aktywność seniorów z Kleszczewa jest widoczna także w stowarzyszeniach, fundacjach i organizacjach (43% ankietowanych).
 • Bezpłatne usługi dla seniorów, które ankietowani wskazali jako najbardziej potrzebne to przede wszystkim wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego (aż 86% respondentów), czy usługa Złotej Rączki (71% respondentów).

Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Kleszczewie i Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kleszczewie..

Już z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty!Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]