Warsztaty senioralne w Kórniku

Warsztaty senioralne w Kórniku

Data publikacji: 2019-11-06

Złota polska Jesień w pełni a nasze aktywizacyjne warsztaty senioralne zawitały do przepięknego Kórnika. W mieście "Białej Damy" spotkaliśmy wyjątkowo zgraną i owartą ekipę seniorów, których na co dzień wspiera Stowarzyszenie "Wspaniała Siódemka".

Lokalizacja, termin warsztatów i uczestnicy:

  • Warsztaty odbyły się w dniach 4 – 5 listopada 2019.
  • Wydarzenie miało miejsce w Strażnicy OSP Kórnik, ul. 20 Października 93, 62-035 Kórnik.
  • Liczba uczestników 60+: 17 osób.
  • Liczba pozostałych uczestników: 2 osoby.

Początek warsztatów to krótkie spojrzenie w siebie, gdyż zaczęliśmy od modułu „Mój potencjał na PLUS”. Uczestnicy zastanawiali się więc nad swoim potencjałem oraz identyfikowali najważniejsze dla siebie życiowe wartości. Następnie seniorzy podjęli się nieco wymagającego zadania z zakresu ćwiczenia autoprezentacji i śrubowania kompetencji interpersonalnych. W grupach zastanawiali się nad najważniejszymi problemami lub wyzwaniami dla seniorów w Gminie Kórnik a następnie przedstawicielki każdej z grup, czyli Pani Marzena i Pani Bożena, usiadły na „gorących krzesłach”, czyli uczestniczyły w zaimprowizowanym wywiadzie telewizyjnym. Dziennikarzem był jeden z trenerów a program dotyczył spraw dla tutejszych seniorów najważniejszych. Następnie odtworzony materiał filmowy stał się wstępem do dyskusji o skutecznych metodach komunikowania swoich poglądów i o technikach perswazyjnych, jakie możemy zastosować próbując przekonać innych do naszych pomysłów czy idei. Warsztat był prowadzony w luźnej i pozytywnej atmosferze. Wszystko po to by Ci spośród uczestników, którzy wykazali się odwagą i zgodzili się wystąpić w „warsztatowej” telewizji, nie czuli się skrępowani czy oceniani. W końcu poprzez zabawę najlepiej uczymy się nowych rzeczy i szlifujemy posiadane umiejętności.

Podczas drugiego dnia warsztatów seniorzy mieli okazję podszkolić praktyczne umiejętności, takie jak praca zespołowa oraz partycypacja obywatelska. Przeprowadzona została symulacja sesji Rady Miasta/Gminy wraz z elementami debaty oksfordzkiej, co pozwoliło każdemu z seniorom debatować nad pomysłami dotyczącymi aktywizacji siebie i swoich rówieśników.

Obecni uczestnicy wypełnili także ankietę potrzeb seniorów, co pozwoliło zidentyfikować problemy dotykające osoby starsze w Gminie Kórnik. 

  • Największe deficyty w sferze życia publicznego w stosunku do potrzeb seniorów, seniorzy zauważają w mechanizmach wpływu na władzę samorządową i ich uczestnictwo w życiu publicznym (100%) ankietowanych. Oznacza to, że seniorzy nie są dobrze poinformowani przez władze lokalne o swoich możliwościach. Dostrzegają również problem w braku odpowiedniej opieki społecznej (aż 81% ankietowanych)
  • Seniorzy z Kórnika najchętniej braliby udział w zorganizowanych wycieczkach krajoznawczych (88% badanych) oraz warsztatach artystycznych (63% badanych)
  • W sprawie profilaktyki zdrowotnej, seniorów najbardziej interesują zajęcia z dietetykiem dotyczące zdrowego żywienia (56% ankietowanych seniorów) oraz badania profilaktyczne (połowa seniorów)
  • Seniorzy zostali także zapytani o najważniejsze problemy utrudniające im aktywność obywatelską. Dla prawie połowy seniorów (44%) jest to brak środków finansowych, ale także bariery architektonicznie (31%)
  • Negatywną wiadomością jest to, że aż 44% seniorów nie zgadza się ze stwierdzeniem, że ma realny wpływ na rozwój i działalność lokalnej społeczności. 19% ankietowanych kategorycznie nie zgadza się z powyższym stwierdzeniem.
  • Do lokalnego Klubu Seniora uczęszcza 81% osób biorących udział w badaniu, jednak na Uniwersytet Trzeciego Wieku uczęszcza aż 94% ankietowanych! Aż 69% seniorów jest aktywnych także w stowarzyszeniach, fundacjach i innych organizacjach społecznych, co jest dowodem na wysoką aktywność seniorów w gminie Kórnik.
  • Za najważniejsze bezpłatne usługi dla seniorów, które powinny być w gminie realizowane, seniorzy wskazali usługę złotej rączki (88% ankietowanych), wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego (69% badanych), a także opiekę wytchnieniową dla opiekunów seniorów (63% ankietowanych).

Szczególne podziękowania organizatorzy i trenerzy Stowarzyszenia Metropolia Poznań chcieliby złożyć na ręce Magdaleny Pawlaczyk i Marzeny Kubiak ze Stowarzyszenia "Wspaniała Siódemka", które nie tylko zorganizowały grupę seniorów na warsztaty, ale także wykazały się niebywałą energią i zapałem oraz ogromnym sercem do seniorów, którym na co dzień w Gminie Kórnik intensywnie pomagają. Szczerze dziękujemy! Swoja aktywnością wspaniale pokazujecie, że bezinteresowne bycie z innymi i dla innych jest tym, co naprawdę warto w życiu robić!

Dziękujemy także pracownikom Urzędu Miasta i Gminy Kórnik za wsparcie organizacyjne.

Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas i czekamy na kolejne warsztaty!



Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]