Warsztaty senioralne w Pobiedziskach

Warsztaty senioralne w Pobiedziskach

Data publikacji: 2019-11-22

Spotkanie z wyjątkowymi seniorami w sali pełnej wspaniałych książek - niezapomniane przeżycie. W takiej właśnie atmosferze przebiegały warsztaty aktywizacyjne w Pobiedziskach.

Lokalizacja, termin warsztatów i uczestnicy:

 • Warsztaty odbyły się w dniach 18-19 listopada 2019 r.
 • Wydarzenie miało miejsce w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska przy ul. Kostrzyńskiej 21
 • Liczba uczestników 60+: 14 osób.
 • Liczba pozostałych uczestników: 1 osoba.

Warsztaty rozpoczęły się spojrzeniem w głąb siebie, gdyż zaczęliśmy od modułu „Mój potencjał na PLUS”. Uczestnicy zastanawiali się nad swoimi potencjałami, wadami, identyfikowali także ważne dla nich idee i wartości. Pomogło im to poznać samych siebie. Następnie seniorzy podjęli się niecodziennego zadania z zakresu ćwiczenia autoprezentacji i kompetencji interpersonalnych. Polegało ono na udzieleniu wywiadu jednemu z trenerów z ramienia Metropolii Poznań. Pani Elżbieta, seniorka z gminy Pobiedziska, aktywna członkini Rady Gminnej Seniorów uważa, że powinien powstać cichy, nowoczesny park dla mieszkańców na terenie gminy.

Uczestnicy zostali również poproszeni o wypełnienie ankiety potrzeb seniorów, które są przedstawione poniżej.

 • Największe deficyty w sferze życia publicznego seniorzy zauważają w ochronie zdrowia, przede wszystkim w dostępności i jakości usług NFZ (aż 93% ankietowanych), profilaktyce i edukacji zdrowotnej (57%), czy integracji międzypokoleniowej mieszkańców (43%)
 • Seniorzy z gminy Pobiedziska chcą być aktywni - aż 71% ankietowanych z chęcią wzięłoby udział w wycieczkach krajoznawczych. Wśród pozostałych postulowanych aktywności wskazanych przez ankietowanych znalazły się warsztaty kulturalne (36%), oraz zajęcia językowe i ruchowe (po 29%).
 • W ramach profilaktyki zdrowotnej seniorzy najbardziej zainteresowani są zdrowym żywieniem - udział w spotkaniach i warsztatach z dietetykiem deklaruje aż 71% respondentów. Chęć skorzystania z badań profilaktycznych (np. badania dermatologiczne znamion na skórze pod kątem ryzyka zachorowania na czerniaka) wskazał co drugi ankietowany.
 • Utrudnienia w aktywności obywatelskiej, jakie najczęściej spotykają seniorów, to zły stan zdrowia (29% respondentów) oraz brak możliwości transportu i brak informacji o wydarzeniach mających miejsce w gminie (również po 29%). 21% seniorów deklaruje, że nic nie utrudnia ich aktywności
 • Zdania co do wpływu seniorów na życie i rozwój lokalnej społeczności są podzielone - 57% z nich zgadza się ze stwierdzeniem, że ma wpływ na rozwój społeczności, a 43% jest odmiennego zdania.
 • Aktywność seniorów z Pobiedzisk jest najbardziej widoczna w nowopowołanej Gminnej Radzie Seniorów - 71% ankietowanych okazało się być członkami tego organu pomocniczego. Do lokalnego Klubu Seniora uczęszcza aż 57% ankietowanych.
 • Bezpłatne usługi dla seniorów, które ankietowani wskazali jako najbardziej potrzebne, to przede wszystkim: usługa Złotej Rączki (aż 79% respondentów). Na kolejnych miejscach znalazły się: pielęgnacja stóp dla seniorów (50%), teleopieka dla seniorów (43% odpowiedzi), taksówka dla seniora oraz mycie okien dla seniora (po 36% odpowiedzi).

Podczas drugiego dnia warsztatów seniorzy przyjęli wyzwanie o pracy w grupach. Dowiedzieli się, czym są projekty międzypokoleniowe i dlaczego warto je realizować. Następnie odbyła się symulacja posiedzenia Rady Gminy, na której dyskutowano o możliwościach aktywizacji swoich rówieśników.

Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu pracowników Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska. W sposób szczególny jednak dziękujemy Pani Dyrektor Małgorzacie Halber, której zaangażowanie nie tylko umożliwiło zebranie grupy wyjątkowych seniorów w pięknym miejscu, ale także sprawiło, że spotkanie było okazją do bardzo ciekawej i merytorycznej rozmowy o problemach i możliwościach seniorów w Gminie Pobiedziska. Jeszcze raz dziękujemy!

Na koniec prowadzący, chcieli podziękować jeszcze uczestniczce warsztatów, Pani Ani, która podzieliła się z nami bardzo pouczającym i głęboko życiowo mądrym doświadczeniem z wieloletniej pracy pedagogicznej w szkole. W naszych sercach pozostanie więc ta nauka, by zanim kogokolwiek skrytykujemy zastanowić się ile razy go pochwaliliśmy. Jeśli bowiem ani razu - nie mamy prawa też i krytykować.

Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony i czekamy na kolejne warsztaty!Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]