W Poznaniu pomagają seniorom w sprzątaniu nagrobków

W Poznaniu pomagają seniorom w sprzątaniu nagrobków

Data publikacji: 2020-10-18

Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych - najstarsi poznaniacy i poznanianki mogą skorzystać z bezpłatnego porządkowania nagrobków bliskich osób. Usługa jest częścią pakietu Viva Senior, obejmuje miejskie cmentarze na Miłostowie i na Junikowie.

Ze wsparcia mogą skorzystać seniorzy, którzy ukończyli 80 rok życia i samotnie prowadzą gospodarstwo domowe lub mieszkają razem z osobą z niepełnosprawnością, długotrwale chorą bądź niesamodzielną. Usługa jest darmowa - wykonawca nie może zażądać żadnych dodatkowych opłat.

- Ta pomoc zawsze była przydatna, ale teraz, podczas pandemii, staje się podwójnie potrzebna - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Pozwala nie tylko oszczędzić czas, ale przede wszystkim zadbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych - to moment, gdy wielu z nas chce uporządkować groby bliskich. Zachęcam seniorów, by skorzystali z miejskiego wsparcia.

Aby skorzystać z usługi, wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt: 61 646 33 44. Zgłaszający musi podać dane osobowe seniora (imię, nazwisko, wiek, PESEL, numer telefonu) i dokładne miejsce położenia grobu oraz dane osoby w nim pochowanej. Jeśli poda też adres mailowy, wówczas dostanie na skrzynkę zdjęcia nagrobka przed i po sprzątaniu. Zgłaszający powinien też dokładnie opisać, jaki zakres usługi go interesuje.

Osoba sprzątająca może umyć tablicę i płytę nagrobka, a także krzyż oraz wyszorować je szczotką. Uwaga: usługa nie obejmuje usuwania trudno zmywalnych zabrudzeń i przebarwień kamienia. Może zdjąć z grobu stare kwiaty i wypalone znicze i zostawić je przed nagrobkiem lub wynieść je na śmietnik, jeśli tego zażyczy sobie senior. Możliwe jest też wypielenie chwastów wokół grobu (w promieniu 15 cm), zebranie liści i zagrabienie piachu. Jeśli temperatury spadną poniżej zera, groby nie będą myte, dostępne będzie natomiast odśnieżanie płyty nagrobka i krzyża.

Usługa jest wykonywana przez cały rok, 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00, a czas oczekiwania jest uzależniony od aktualnej liczby zgłoszeń. Firma porządkująca dysponuje własnym przenośnym sprzętem i środkami gwarantującymi prawidłowe i bezpieczne uporządkowanie nagrobka.

Źródło: www.poznan.plDo prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]