Ruszył Narodowy Spis Powszechny 2021

Ruszył Narodowy Spis Powszechny 2021

Data publikacji: 2021-04-01

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Takie badanie realizowane jest raz na 10 lat. W tym roku odbędzie się głownie przez internet. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w nim jest obowiązkowy.

Narodowy Spis Powszechny jest organizowany przez GUS, a za jego realizację odpowiadają również samorządy. Badanie służy zebraniu informacji o liczbie ludności, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o stanie mieszkań i budynków. Pozyskane w ten sposób dane są później wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych, które pomagają podejmować najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.

Spisem objęci są nim mieszkańcy Polski - zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy, a także stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą. Spisowi podlegają także dzieci - za nie ankietę wypełniają rodzice.

Wziąć udział w spisie można na kilka sposobów. Po raz pierwszy w historii badania obowiązkową formą jest samospis internetowy. Na stronie https://spis.gov.pl/ dostępna jest aplikacja zawierająca formularz spisowy, która przeprowadzi respondenta przez całą procedurę. Dla osób, które z jakichś względów nie mogą wypełnić go we własnym zakresie, na terenie Poznania przygotowane zostaną punkty ze stanowiskami komputerowymi. W trosce o zdrowie mieszkańców zostaną one otwarte w terminie późniejszym, o czym urząd miasta poinformuje w osobnym komunikacie.

Badani, którzy np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy, mogą zadzwonić na infolinię: 22 279 99 99 i spisać się przez telefon. Takim osobom w realizacji obowiązku spisowego może pomóc także członek rodziny.

Odpowiedź na wszystkie pytania jest obowiązkowa, jednak w kilku miejscach będzie dostępna opcja "Nie chcę odpowiadać na to pytanie". Pojawi się ona w punktach dotyczących kwestii zdrowotnych, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.

Dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych.

Według obowiązujących przepisów Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 czerwca. Możliwe jest jednak, że termin ten ulegnie wydłużeniu ze względu na pandemię koronawirusa. W Senacie prowadzone są prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy, która ma na celu przesunięcie terminu zakończenia spisu na 30 września.

Szczególy na stronie www.spis.gov.pl.



Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]