Nowe zasady Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022

Nowe zasady Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022

Data publikacji: 2021-03-15

Potwierdzenie oddania głosu za pomocą kodu SMS czy przywrócenie danych kontaktowych do wnioskodawców – to zmiany, które mają zostać wprowadzone do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Zwiększy się także pula środków - do wydania będą aż 22 mln zł – czyli o milion więcej niż rok temu. W ramach edycji można starać się o finansowanie przedsięwzięć senioralnych!

Radni jednogłośnie przyjęli nowe zasady Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Zmiany mają na celu usprawnienie tegorocznej edycji. W 2020 r., w wyniku rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody, w regulaminie PBO 2021 trzeba było wprowadzić istotne modyfikacje, które znacznie utrudniły jego realizację. Dla przykładu, zakazano podawania podczas głosowania numeru PESEL, co mogło prowadzić do nadużyć (stąd więcej niż zwykle głosów nieważnych). W wyniku rozstrzygnięcia Wojewody usunięto również z zasad PBO obowiązku podawania przez wnioskodawcę adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu. Utrudniło to urzędnikom komunikację z wnioskodawcą.

– Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody jasno wskazało, że do pewnych propozycji nie ma powrotu i trzeba poszukać nowych rozwiązań – zauważa Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania.

Najważniejsze zmiany

Urzędnicy pracujący nad zasadami PBO 2022, po konsultacji z wydziałem prawnym, zdecydowali się przywrócić dane kontaktowe, przekazywane przez wnioskodawców projektów.

– Chodzi o możliwość podania przez nich numeru telefonu lub e-maila. Analizując jeszcze raz rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, prawnicy doszli do wniosku, że na etapie składania wniosków urząd może wymagać od mieszkańców takich danych – wyjaśnia Patryk Pawełczak.

Potwierdzenie oddania głosu podczas głosowania będzie odbywać się za pomocą kodu SMS (ich kosztem nie będzie obciążony mieszkaniec). Do jednego numeru telefonu przypisanych jest maksymalnie 5 kodów weryfikujących, umożliwiających oddanie głosu. Osoby, które nie posiadają telefonu komórkowego, będą mogły zagłosować na miejscu – w Urzędzie Miasta Poznania.

– Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody jasno wskazuje, że nie ma powrotu do weryfikacji poprzez numer PESEL. Liczymy, że zaproponowane przez nas rozwiązanie spotka się z akceptacją. W zeszłym roku weryfikacja oddania głosu w budżecie obywatelskim poprzez SMS miała miejsce np. w Krakowie, Katowicach, Łodzi czy Wrocławiu – wylicza dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.

Istotną zmianą jest również pula środków, przeznaczona na realizację projektów. W tym roku będzie ona wynosić 22 mln zł – czyli o milion więcej niż w przypadku PBO 2021. Zwiększona kwota zostanie przeznaczona na projekty rejonowe – w tym roku będzie to 16 mln zł. Na projekty ogólnomiejskie wydane zostanie 6 mln zł – z czego 4 mln zł to pula na Zielony Budżet.

Co się nie zmieni?

Tak jak w poprzednich edycjach, każdy poznaniak będzie mógł zgłosić maksymalnie 3 projekty. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i dostarczyć listę poparcia podpisaną przez co najmniej 10 mieszkańców (konieczność zebrania podpisów wynika z przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym). Podobnie jak w minionych latach można składać projekty o charakterze rejonowym i ogólnomiejskim – w tym w ramach Zielonego Budżetu. Liczba rejonów pozostanie bez zmian – nadal będzie ich 13. Maksymalna wartość projektu ogólnomiejskiego to 2 mln zł, rejonowego – 600 tys. zł. Zgłoszone projekty będą weryfikowane przez miejskich urzędników w kilku etapach. Pomysły zarekomendowane pozytywnie trafią na kartę do głosowania.

Każdy poznaniak będzie mógł zagłosować raz – we własnym imieniu i w jednym głosowaniu. Jeden mieszkaniec będzie miał do dyspozycji 4 głosy – 2 na projekty rejonowe i 2 na ogólnomiejskie – w tym jeden na Zielony Budżet. Do realizacji trafią te pomysły, które uzyskają największą liczbę głosów, a ich wartość sumaryczna mieści się w danej puli budżetu obywatelskiego. Głosowanie, tak jak dotychczas będzie odbywać się drogą elektroniczną.

Aby wziąć udział w PBO nie trzeba być zameldowanym w Poznaniu, wystarczy, że jest się jego mieszkańcem. Nie ma też ograniczeń wiekowych, ale w przypadku niepełnoletnich poznaniaków konieczne jest potwierdzenie opiekuna.

Zbieranie wniosków do PBO 2022 będzie się odbywać 4 – 31 maja. Głosowanie rozpocznie się 1 października i potrwa do 22 października (do godz. 12). Ogłoszenie wyników nastąpi do 5 listopada.

Więcej informacji o PBO 2022: www.budzet.um.poznan.pl

Źródło: www.poznan.plDo prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]