Zintegrowane Centrum Opieki i Teleopieki - ostatnie miejsca

Zintegrowane Centrum Opieki i Teleopieki - ostatnie miejsca

Data publikacji: 2021-03-23

Zostały już ostatnie miejsca w poznańskim projekcie teleopieki - osoby samotne, które wezmą w nim udział, otrzymają wsparcie lekarza geriatry, pielęgniarki czy psychologa, mają też możliwość wezwania pomocy 24 godziny na dobę.

Teleopieka to propozycja dla osób, które mieszkają samotnie lub spędzają w samotności większą część dnia. Mogą z niej skorzystać także osoby w trudnej sytuacji życiowej (np. z powodu niesamodzielności lub niepełnosprawności), potrzebujące wsparcia. Projekt jest bezpłatny - ciągle trwa do niego nabór, ale zostały już ostatnie miejsca.

Zintegrowane Centrum Opieki i Teleopieki obejmuje dwa typy usług: teleopiekę i usługi domowe.

Teleopieka - poczucie bezpieczeństwa

Osoby objęte teleopieką otrzymują bransoletkę z guzikiem alarmowym oraz prosty w obsłudze głośnomówiący aparat telefoniczny. Dzięki temu zestawowi w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia (np. duszności, zawroty głowy, upadek) senior może w prosty sposób skontaktować się z teleasystentem, który podejmuje odpowiednie działania - np. wzywa służby ratunkowe albo powiadamia sąsiada posiadającego klucze.

Jeśli połączenie zostanie wykonane za pomocą guzika alarmowego (tak zwane "połączenie czerwone") asystentowi wyświetla się karta informacyjna o danym uczestniku. To rozwiązanie pozwala szybko przekazać kluczowe informacje służbom medycznym (np. o przyjmowanych lekach, alergiach, możliwościach wejścia do budynku itp.). Te dane ustala wcześniej z seniorem asystent, który kwalifikuje do projektu i szkoli z obsługi sprzętu umożliwiającego wezwanie pomocy.

Uczestnik może korzystać również z tak zwanych połączeń zielonych, czyli rozmów towarzyskich z teleasystentem, np. jeśli doskwiera mu samotność lub potrzebuje dodatkowych informacji. Ponadto raz w tygodniu asystenci sami dzwonią do podopiecznych, aby sprawdzić jak oni się czują i czy sytuacja nie uległa pogorszeniu.

Centrum Teleopieki działa 24 godziny na dobę, również w niedziele i święta.

Usługi domowe - wsparcie zespołu medycznego

Usługi domowe to wsparcie specjalistów: lekarza geriatry, pielęgniarki, fizjoterapeuty i psychologa, a także możliwość uzyskania porady prawne. Zakres usług ustalany jest z osobistym asystentem. Wszystkie usługi są realizowane w domu podopiecznego lub, ze względu na zagrożenie koronawirusem, telefonicznie.

Ze względu na pandemię każdy bezpośredni kontakt specjalistów z podopiecznym lub osobą, która chciałaby dołączyć do projektu, realizowany jest z dużą dbałością o bezpieczeństwo sanitarne. Część formalności, o ile to możliwe, dopełnianych jest telefonicznie, pozostałe przeprowadzane są w reżimie sanitarnym. Lekarz geriatra oraz pielęgniarki odwiedzające seniorów są zaszczepieni, a konsultacje z fizjoterapeutą, psychologiem oraz radcą prawnym, o ile to możliwe, są przeprowadzane przez telefon.

Wsparcie wolontariuszy jest aktualnie ograniczone ze względów bezpieczeństwa i realizowane jest tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Jak się zapisać?

  • Nowe Miasto - Tel. 518 301 265, 518 301 215
  • Wilda - Tel. 518 301 525
  • Jeżyce - Tel. 518 301 641
  • Stare Miasto - Tel. 518 301 932
  • Grunwald - Tel. 518 301 796
  • Gminy: Kleszczewo, Kórnik, Komorniki, Mosina- tel. 502-215-531
  • Gminy: Buk, Stęszew, Suchy Las, Dopiewo - tel. 797-526-129

lub składając pisemny wniosek o przydzielenie usługi teleopieki w swojej filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

O ostatecznej kwalifikacji decyduje asystent - pracownik projektu, na podstawie wywiadu z potencjalnym uczestnikiem.

Zarówno teleopieka, jak i usługi domowe realizowane przez Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy "Flandria" to elementy kompleksowego programu usług społecznych i opieki medycznej. Składa się on z sześciu głównych części, jego liderem jest Stowarzyszenie Medycyna Polska, a partnerami są: Miasto Poznań, Stowarzyszenie Polski Komitet Pomocy Społecznej, Centermed Poznań sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy "Flandria". Miasto Poznań, jako partner, koordynuje trzy części: "Sieć wsparcia społecznego" i "Mieszkania chronione-treningowe dla osób opuszczających pieczę zastępczą" (za oba odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie) oraz "Usługi asystenta i Centrum Usamodzielnienia", za które odpowiada Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

Źródło: www.poznan.plDo prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]