Raport o potrzebach seniorów w Metropolii Poznań (EDYCJA 2022)

Raport o potrzebach seniorów w Metropolii Poznań (EDYCJA 2022)

Data publikacji: 2023-03-21

W ramach projektu "DziałaMY dla klimatu!" przygotowaliśmy raport o potrzebach seniorów. Raport powstał na bazie wyników badania ankietowego przeprowadzonego w 2022 roku na metropolitalnym portalu konsultacji społecznych.

Anonimowa ankieta była dostępna online na metropolitalnym portalu konsultacji społecznych www.konsultacje.metropoliapoznan.pl w dniach od 29 lipca do 31 grudnia 2022 r. Poruszała ona głównie tematykę potrzeb osób starszych powiązanych z życiem na obszarze gmin Metropolii Poznań, dotyczących życia społecznego, bezpieczeństwa, zdrowia, życia codziennego i podejmowanych przez nich aktywności.

Informacja o ankiecie została przekazana do samorządów, domów i klubów seniora, ośrodków pomocy społecznej i instytucji senioralnych z terenu Metropolii Poznań.

Respondenci zostali poinformowani, że wyniki ankiety zostaną wykorzystane przez członków RAD SENIORÓW z terenu aglomeracji poznańskiej i w przyszłości pomogą w realizacji przedsięwzięć dopasowanych do potrzeb seniorów.

Wyniki ankiety wskazują m.in. na duże potrzeby seniorów w zakresie zapewnienie odpowiedniego poziomu profilaktyki i ochrony zdrowia, ale także intensyfikacji działań z zakresu integracji międzypokoleniowej, czy zapewnienia seniorom aktywnych form spędzania czasu wolnego (np. wycieczki krajoznawcze, zajęcia ruchowe / kulturalne / komputerowe). Senorzy wskazywali, że są otwarci na naukę w zakresie kompetencji cyfrowych, w tym szczególnie w zakresie korzystania z usług e-zdrowia, e-administracji oraz korzystania z komunikatorów internetowych i bankowości elektronicznej. Na pytanie o bezpłatne usługi dla seniorów, jako najbardziej porządane w samorządach respondenci 60+ wskazywali m.in. na wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, usługi teleopieki, usługi tzw. "złotej rączki", czy zapewnienie transportu indywidualnego w ważnych celach osobistych ("taksówka dla seniora").

Projekt pt. „DziałaMY dla klimatu!” jest realizowany w formule partnerskiej przez Stowarzyszenie CREO, Stowarzyszenie Metropolia Poznań, Norsensus Mediaforum (Norwegia) i Ekologi Brez Meja (Słowenia). Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

POBIERZ DOKUMENT:

RAPORT - POTRZEBY SENIORÓW W METROPOLII POZNAŃ 2022 (911 KB)Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]