Srebrny Fyrtel w Poznaniu

Srebrny Fyrtel w Poznaniu

Data publikacji: 2024-02-22

Wraz z wiosną wracają spotkania w ramach Srebrnego Fyrtla - Senioralnego Miejsca Współpracy w Poznaniu. To przestrzeń dedykowana osobom w dojrzałym wieku, które chcą aktywnie uczestniczyć w kulturalnej ofercie miasta i jednocześnie być jej twórczyniami i twórcami.

Tegoroczne spotkania w Srebrnym Fyrtlu - podobnie jak w ubiegłorocznej edycji wiosennej i jesiennej - będą organizowane w ramach kilku bloków tematycznych: "Zrozumieć świat" (spotkania poruszające m.in. tematykę bezpieczeństwa osobistego), "Jak dobrze i długo żyć na emeryturze" (poświęcone zdrowemu stylowi życia), "Głowę ćwicz" (dla sympatyków planszówek, także nauka gry w brydża), "Otwarta przestrzeń" (spotkania z ciekawymi ludźmi oraz inspirujące warsztaty), "Pasja łączy ludzi" (dla osób, którzy chcą opowiedzieć o swojej pasji i zarażać nią innych).

Spotkania będą się odbywać w każdy wtorek i czwartek marca, kwietnia i maja, w blokach tematycznych rozpoczynających się o godz. 10.00, 12.00 (lub 12.30) w przestrzeni Pracowni Ekonomii Społecznej "ładne rzeczy" przy ul. Św. Marcin 57. Udział w nich jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy: tel. 61 842 35 09 (od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00).

Inicjatorem projektu jest Miejska Rada Seniorów w Poznaniu, a współrealizatorem - Centrum Inicjatyw Senioralnych. 

Srebrny Fyrtel otwarty na pomysły

Każdy może włączyć się w tworzenie oferty Srebrnego Fyrtla, dzieląc się swoimi pasjami z innymi seniorkami i seniorami. Więcej szczegółów można poznać pod numerem tel. 61 842 35 09 (od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00). 

Harmonogram spotkań marcowych:

5 marca

10.00-12.00 - Jak dobrze i długo żyć na emeryturze: Oddech zdrowia - tlenoterapia w ujęciu indywidualnej pracy nad ciałem. Prowadząca: Monika Domagała. To praktyczne warsztaty z różnych technik oddechowych, które nauczą świadomego, zdrowego oddechu. Można w ten sposób polepszyć pamięć oraz jakość snu, a także rozładować napięcie oraz poprawić ogólną wydolność i sprawność organizmu.

godz. 12.30-14.30 - Głowę ćwicz: Przedpołudnia z planszówkami. Prowadzący: Jakub Grypczyński. Planszówki to świetna okazja do ćwiczenia pamięci, ale przede wszystkim to czas ciekawych rozmów i bycia razem. Uczestniczki i uczestnicy spotkania zagrają w gry planszowe pod czujnym okiem pasjonata takiej rozrywki.

7 marca

10.00-12.00 - Pasja łączy ludzi: Artysta w Tobie! Artysta we mnie? Ja, artysta? Tak! (warsztat teatralny). Prowadząca, Grażyna Wydrowska ma 67 lat i nigdy nie odkłada swoich marzeń na półkę. Ceni sobie spotkania z ludźmi, dla których odczuwanie, empatia i wspólnota stanowią wartość. W Srebrnym Fyrtlu zaprasza na warsztat, podczas którego podzieli się swoją ciekawością świata i pomoże obudzić potencjał twórczy.

12 marca

10.00-12.00 - Jak dobrze i długo żyć na emeryturze: Moc automasażu twarzy - naturalna metoda poprawiająca wygląd cery. Prowadząca: Monika Domagała. Warsztaty, podczas których uczestnicy będą mogli przećwiczyć automasaż twarzy, wykorzystując m.in. techniki jogowe i liftingujące, których efektem będzie promienny, zdrowy wygląd.

12.30-14.00 - Otwarta przestrzeń: I Ty możesz zostać wolontariuszem (spotkania z ciekawymi ludźmi). Prowadząca: Bogna Nowakowska. Gościni, Barbara Grochal, Kawaler Orderu Uśmiechu, organizatorka akcji Senior maluszka tuli, twórczyni "Motylego" wolontariatu i koordynatorka wolontariuszy akcyjnych opowie o wolontariacie, który może być jedną z metod samorealizacji. Wolontariuszem można zostać w każdym wieku. Jak to zrobić - dowiedzą się uczestnicy spotkania.

10.00-12.00 - Pasja łączy ludzi: Artysta w Tobie! Artysta we mnie? Ja, artysta? Tak! (warsztat teatralny). Prowadząca: Grażyna Wydrowska.

19 marca

12.30-14.00 - Pasja łączy ludzi: Żyjemy muzyką - piosenki wiosenne (śpiewać każdy może). Prowadzący: Anna Zalewska-Powalisz, wokalistka, reżyserka i nauczycielką śpiewu oraz Krzysztof Powalisz, muzyk jazzowy, aranżer, kompozytor, nauczyciel wielu gwiazd polskiej estrady. Na spotkaniu będzie można posłuchać piosenek, a także dowiedzieć się, jak można nauczyć się śpiewać w każdym wieku?

21 marca

10.00-12.00 - Pasja łączy ludzi: Artysta w Tobie! Artysta we mnie? Ja, artysta? Tak! (warsztat teatralny). Prowadząca: Grażyna Wydrowska.

26 marca

10.00-12.00 - Jak dobrze i długo żyć na emeryturze: Na zdrowie! (spotkanie poświęcone zdrowemu stylowi życia). Prowadząca: Monika Domagała. Warsztaty prezentujące proste ćwiczenia usprawniające, gimnastyczne, stosowne do wieku, stanu zdrowia, sylwetki i stylu życia jako profilaktyka zdrowia. Podczas spotkania wykorzystane zostaną proste przybory domowe. Każdy z uczestników otrzyma materiały z ćwiczeniami.

12.30-14.30 - Jak dobrze i długo żyć na emeryturze: Jak asertywnie stawiać zdrowe granice w relacjach z bliskimi (i nie tylko)? Sposoby skutecznego przezwyciężania wewnętrznych blokad (spotkanie poświęcone zdrowemu stylowi życia). Prowadzące: Katarzyna Duńska, Elżbieta Gendera. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów będą zajmować się sposobami wpływania na siebie, które pomogą skutecznie motywować się do różnych działań i zmian.

Źródło: www.poznan.plDo prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]